Dolina Pańszczyca

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wyjątkowo urokliwa polodowcowa Dolina Pańszczyca jest uznawana za część większej Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim ze względu na występowanie wyjątkowo rzadkiej i cennej w skali całego kraju roślinki – żurawiny drobnoowockowej.

Dolina zaczyna się na północy na wysokości polany Psie Trawki, od wschodu graniczy z Doliną Waksmundzką i pasmem Wielkiej Koszystej (2193 m n.p.m.),z zachodu Doliną Gąsienicową i grzbietem Żółtej (2087 m),a na południu sięga długiej bocznej grani Tatr ze Skrajnym Granatem (2225 m) i masywem Buczynowych Turni (2184 m).

Skrajem doliny biegnie kilka ważnych szlaków w Tatrach. Przez Dolinę Pańszczycką przechodzą turyści udający się na Krzyżne, zieloną ścieżką do Hali Gąsienicowej i tutejszego schroniska czy czerwoną trasą spod samego Zakopanego nad Morskie Oko.

Charakterystycznym punktem doliny jest Czerwony Staw Pańszczycki. Raczej niewielkie i płytkie jeziorko zasługuje na uwagę ze względu na... sinice. Tutejsze gatunki bakterii barwią kamienie dna stawu na nietypowy odcień czerwono-brunatnego. W pobliżu znajduje się malutkie, czasem w ogóle nie tryskające wodą źródełko. Jak na prawdziwą tatrzańską dolinę przystało, przepływa tędy górski potok – oczywiście Pańszczycki.

Nazwa i historia typowe dla Podhala – swoje owce wypasała tutaj rodzina Pańszczyków (pojawia się też wersja Pajszczycy),choć po pasterskiej działalności górali do dzisiaj nie pozostał właściwie żaden ślad. Aktualnie w szacie roślinnej zamiast traw dominują limby i kosodrzewina.

Mini przewodnik

Bardzo “pocztówkowy” teren, geologicznie ukształtowany przez działalność lądolodu. Niektórzy uważają ją za część większej Doliny Suchej Wody. Na tym obszarze występuje bezcenna żurawina drobnoowockowa. Wizytówką Doliny Pańszczyckiej jest też niewielkie i płytkie jeziorko, którego kamieniste dno przez nietypowe bakterie przybiera czerwono-brunatny kolor.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja