Dolina Waksmundzka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Rozciąga się od Palenicy Białczańskiej po przełęcz Krzyżne. Od Doliny Roztoki i Doliny Pańszczycy oddzielają ją masywy odpowiednio Wołoszyna (2151 m n.p.m. Wielkiego Wołoszyna) oraz Koszystej (najwyższa w grzbiecie Wielka Koszysta liczy 2193 metry).

Dolina Waksmundzka ma ok. 6 km² powierzchni. Uformowały ją procesy tektoniczne wywoływane przez przesuwający się lodowiec. Doprowadziło to do powstania widocznych nad granicą lasu progów/pięter w dolinie, nazywanych Waksmundzkimi Równicami. Są to kolejno od najwyższej: Zadnia, Pośrednia oraz „właściwa”. Przez dolinę płynie Waksmundzki Potok, który na pewnym odcinku tworzy Wodospad Młyn o wysokości 15 metrów.

W dolinie w XIX wieku krótko istniało niewielkie schronisko turystyczne. Pozostałości po nim użyto do budowy niedostępnego współcześnie kamiennego szałasu pasterskiego. Większość obszaru objęta jest ścisłą ochroną. Niedźwiedzie upodobały sobie miejscowe jaskinie i jamy na czas zimowego snu. Występują tutaj też świstaki i kozice. Wśród przedstawicieli flory wyróżniają się zarzyczka górska, irga czarna i turzyca Lachenala. Dla turystów otwarta jest tylko północna część, którą biegną oznaczone szlaki, m.in. do Morskiego Oka, Małego Cichego czy Toporowej Cyrhli tuż pod samym Zakopanem. Najlepsze widoki na Dolinę Waksmundzką rozciągają się z Gęsiej Szyi oraz Polany Głodówka (położonej po drodze nad Morskie Oko).

Nazwa pochodzi od podhalańskiej wsi, której mieszkańcy mieli wyłączne prawo do korzystania z tutejszej hali. Dolina Waksmundzka wcześniej w świadomości lokalnej ludności funkcjonowała jako Dolina Zbójnicka – ukształtowanie terenu sprzyjało rozbójniczej działalności i ukrywaniu się przed pościgiem. Choć jedna z anegdot mówi, że taką na poczekaniu wymyślił zapytany przez kartografa góral, który zapomniał prawdziwej nazwy jednej z odnóg doliny – Świstówki Waksmundzkiej.

Mini przewodnik

Polodowcowy obszar o powierzchni 6km², rozciągający się od przełęczy Krzyżne po Palenicę Białczańską. Granice Doliny Waksmundzkiej wytyczają masywy Koszystej oraz Wołoszyna. Jest szczególnie chroniona z uwagi na cenne rośliny, świstaki, kozice i zimujące w licznych jaskiniach niedźwiedzie. Ponoć swego czasu swoje kryjówki miało tutaj wielu tatrzańskich zbójów.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja