Kościół NMP Królowej w Murzasichlu

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościół Najświętszej Maryi Panny – Królowej Świata w Murzasichlu to piękny drewniany kościół wybudowany w latach 1954-57. Wprawdzie nie ma szczególnej wartości zabytkowej, stanowi za to znakomity przykład pobożności i współdziałania nie tylko lokalnej, ale całej polskiej społeczności chrześcijan. Świątynia to w całości – od zewnętrznej konstrukcji po wystrój wnętrz – efekt pracy bądź darowizn wiernych. Bez wsparcia episkopatu tudzież instytucji państwowych.

Według kronik parafialnych w Poroninie, jeszcze na początku XIX wieku ludność Murzasichla modliła się do pogańskich bóstw. Ponad 100 lat później, zamiast kościoła, we wsi stała 15-metrowa dzwonnica z małym ołtarzykiem wewnątrz. Pierwszy kawałek gruntu pod budowę świątyni przekazał inżynier, który później nadzorował prace – Józef Łukaszczyk po śmierci syna. Do przedsięwzięcia przyłączały się – przekazując ziemię, środki finansowe lub nierzadko własnoręcznie wykonane ozdoby czy wyposażenie – kolejne rodziny i pojedyncze osoby, które pragnęły mieć własny kościół. Na świątynię składają się wieża dzwonnicza, trzy nawy, poboczne kaplice.

Wewnątrz warto zwrócić uwagę na ołtarz główny. Dominujący obraz – tryptyk przedstawiający św. Wojciecha, Maryję z Dzieciątkiem oraz św. Stanisława – jest wierną kopią XV-wiecznego dzieła z Opatówka (aktualnie w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego). Natomiast tabernakulum ma formę tradycyjnej podhalańskiej skrzyni, z bogatymi złoconymi wzorami. Ołtarz w 1957 r. poświęcił prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. W bocznych kaplicach zachwycają drewniane figury i płaskorzeźby. Szczególnie kunsztowne są kościelne witraże oraz cykl namalowanych na szkle obrazów ilustrujących kolejne stacje drogi krzyżowej.

Kościół Najświętszej Maryi Panny – Królowej Świata to jeden z najpiękniejszych i najbardziej interesujących współczesnych przykładów drewnianej architektury sakralnej na całym Podhalu.

Mini przewodnik

Przeurocza świątynia, wzniesiona w mocno góralskim stylu. Zarówno w kwestiach architektonicznych, jak i fundacji - kościół z lat 1954-57 powstał w całości z darowizn. Z obecnych w przybytku dzieł sztuki sakralnej, do najładniejszych należą tabernakulum stylizowane na podhalańską skrzynię, tryptyk na ołtarzu głównym i namalowane na szkle stacje drogi krzyżowej.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja